نمایشگر دسته ای مطالب

آیین افتتاحیه چهارمین همایش ملی معادن روباز

آیین افتتاحیه چهارمین همایش ملی معادن روبازبه گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ یکشنبه 24 اردیبهشت ماه 96، آیین افتتاحیه چهارمین همایش ملی معادن روباز با موضوع فرصت های سرمایه گذاری و کاربرد فناوری های نوین در معادن رو باز کشور، با حضور دکتر پورابراهیمی؛ نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، دکتر احتشام زاده؛ معاون پژوهشی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دکتر کریمی نسب؛ رئیس برگزاری چهارمین همایش ملی معادن روباز، مهندس حسنی؛ مدیر مس کرمان، مهندس حسینی نژاد؛ رئیس سازمان معادن و تجارت استان کرمان، مهندس طبیب زاده؛ رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، جمعی از استادان، مدیران، کارشناسان، دانشجویان و مهمانان خارج از کشور در محل تالار وحدت دانشگاه برگزار شد.قرائت قرآن کریم و برپایی سرود ملی ایران زینت بخش آغازین جلسه بود.در ابتدا دکتر احتشام زاده؛ معاون پژوهشی دانشگاه شهید باهنر کرمان، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره معدن کاران عزیز کشورمان به حاضران جلسه خیر مقدم گفت و در ادامه به معرفی دانشگاه شهید باهنر کرمان و فعالیت های پژوهشی این دانشگاه و همچنین اهمیت پژوهش های مربوط به بخش مهندسی معدن پرداخت.سپس دکتر کریمی نسب؛ رئیس برگزاری چهارمین همایش ملی معادن روباز گفت: این همایش تنها همایشی است که فقط به مطالب مربوط به معادن روباز تکیه دارد.

به گفته ایشان؛ جمع کثیر حاضر در این همایش نشان از اهمیت این معادن دارد.

وی افزود؛ اولین همایش ملی معادن روباز در سال 1380 برگزار گردید و اکنون خرسندیم که چهارمین همایش در سال 1396 برگزار می شود.

رئیس برگزاری چهارمین همایش ملی معادن روباز تصریح کرد: امروز چهارمین همایش ملی معادن روباز، با مشارکت دانشگاه شهید باهنر کرمان، شرکت ملی صنایع مس ایران،انجمن مکانیک سنگ ایران و انجمن مهندسی معدن ایران آغاز به کار می کند.

در این راستا، این همایش علاوه بر حمایت های معنوی دانشگاه های مهندسی معدن کشور، حمایت های مادی اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، شرکت های سنگ آهن گهرزمین، میتکو، مبین،سنگ آهن لاله مرکزی ایران دمیترو، مهندسین مشاور کوشا و معدن، سازمان نظام مهندسی معدن کرمان، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و شرکت ماهان را به همراه داشته است که پشتوانه این حمایت ها برای اولین بار، نخستین روز همایش به فرصت های سرمایه گذاری و فناوریهای نوین در معادن روباز کشور اختصاص داده شده است.

دکتر کریمی نسب بیان داشت: در این همایش تعداد 142 مقاله توسط دبیرخانه همایش دریافت شده است که پس از داوری تعداد 42 مورد برای ارائه شفاهی و تعداد 43 مورد به صورت پوستر ارائه خواهد شد.

در ادامه مهندس حسنی؛ مدیر مس کرمان به معادن به عنوان موهبت الهی اشاره کرد و اظهار کرد، معادن گوهری هستند که خداوند در اختیار ما قرار داده است و وظیفه ی کشف آن را در برهه ای از زمان به ما سپرده است، امیدواریم بتوانیم به بهترین نحو از آنها بهره برداری کنیم.

وی خلاصه ای از وضعیت مس در ایران را ارائه داد و گفت حدودا مجموعه ای از هفتصد میلیون تن مس در جهان وجود دارد که تقریبا 22 میلیون تن آن در ایران قرار گرفته است، ایران در بین ذخایر دنیا از مس، رتبه هشتم را داراست پس ما به عنوان دارنده این موقعیت و وضعیت خوب باید با استفاده از تکنولوژی های نو بهترین بهره برداری را از منابع موجود داشته باشیم.


مهندس حسنی با اشاره به معادن بزرگ مس موجود در ایران همچون؛ معدن مس سرچشمه؛ با ذخیره قابل برداشت معدنی 660میلیون تن با عیار 0.68، معدن میدوک با ذخیره قابل برداشت معدنی 180 میلیون تن با عیار 0.6، معدن سوتگون با ذخیره قابل برداشت معدنی 394 میلیون تن با عیار 0.6، معدن دره زار با ذخیره قابل برداشت معدنی 218 میلیئن تن با عیار 0.38، معدن چاه فیروزه با ذخیره قابل برداشت معدنی 140 میلیون تن با عیار 0.37 و معدن دره آلو با ذخیره قابل برداشت معدنی 143 میلیون تن با عیار 0.39 ،فعالیت های شرکت صنایع مس ایران را در راستای انجام اکتشافات نوین با رویکرد اکتشافات کانسار های پنهان و اگزوتیک، شرکت ملی صنایع مس ایرام اقدام به مشارکت با شرکت های jogmeg ژاپنی، شرکت بین المللی Reservoirانگلیسی- کانادایی، شرکت گرجستانی IMB، دانشگاه شهید باهنر کرمان و دانشگاه UBCکانادا ( برای مناطق جنوب شرق ) و دانشگاه تبریز و دانشگاه UBCکانادا (برای مناطق شمال غرب) به صورت جداگانه و تشکیل joint venture اکتشافی برشمرد.

وی همچنین فعالیت های اجتماعی صنایع مس ایران را از جمله؛ معین اقتصاد مقاومتی منطقه 6 استان کرمان، حمایت از توسعه ورزش، حمایت از رویدادهای فرهنگی و اجتماعی، حمایت از محرومین، مشارکت در برخی از طرح های زیرساختی و حمایت از کنفرانس های مرتبط خواند.
حسنی در ادامه ابراز امیدواری کرد که می توان با تلاش های مکرر و کمک خداوند متعال معادن جدید و بزرگی را در نوار شمال غرب و جنوب شرقی کشور کشف و بهره برداری کرد.
مهندس حسینی نژاد؛ رئیس سازمان معادن و تجارت استان کرمان نیز ضمن خیر مقدم به حاضران و مهمانان جلسه بیان کرد: به واسطه ساختار سازمانی و وظایف سازمان در برابر سرمایه گذاران، گزارش کوتاهی در رابطه با صعنت معدن و تجارت ارائه داد و گفت کرمان به عنوان یک استان معدنی 1/9 درصد از سهم تجارت در کشور را دارا است.

وی اهداف کلان حوزه معدن را افزایش ذخایر و تامین آتی مواد معدنی مهم و استراتژیک استان،بهینه سازی بهره برداری از ذخایر موجود مواد معدنی مهم و راهبردی استان و ارتقای سطح ایمنی،بهداشت و محیط زیست در معادن استان بر شمرد.

مهندس طبیب زاده؛رئیس اتاق بازگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، گفت: بخش عمده معادن کرمان شامل مس و آهن است که به صورت رو باز استخراج می شوند و کرمان رتبه اول استخراج و ترکیب معدنی را دارد، لذا اهمیت منابع معادن روباز برکسی پوشیده نیست.
رئیس اتاق بازگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان خاطر نشان کرد به دو موضوع اساسی که باعث خرسندی ما از برگزاری این همایش است یکی جذب سرمایه گذاری در بخش خصوصی و دیگری بخش فناوری های جدید است.

وی در ادامه به ابلاغیه ای از سوی رهبر انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: احداث شرکت های دانش بنیان باعث ارائه طرح های نو است و این شرکت ها باید احداث گردند تا صاحبان ایده بتوانند طرح های خود را به بهره وری رسانند.

مهندس طبیب زاده در پایان پیشنهاد داد اتاق بازرگانی می تواند موجبات احداث صندوق برای حمایت از فعالیت های خلاقانه و جسورانه و پشتیبان ایده های نو شود و به اکتشافات کمک کند.

حسن ختام جلسه با صحبت های دکتر پور ابراهیمی؛ نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بود.

ایشان بیان داشت:کشور ما به واسطه ویژگی های اقلیمی، منابع طبیعی بالا،ذخایر نفت و گاز،معادن،بخش کشاورزی غنی و...که دارد،از مزیت هایی برخوردار است که به واسطه آن می تواند ظرفیت جدیدی در اقتصاد فراهم بکند که منجر به تولید، افزایش درآمدو رشد توسعه در اقتصاد کشور می شود.این مزیت ها در طول چند دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته اند اما به طور کامل در حوزه توان اقتصادی و در خدمت تولید اقتصادی کشور نبوده اند به عنوان مثال بنا به آماری که موجود است تنها بین1تا 5/1 درصد از سهم تولید ناخالص ملی اختصاص به بخش معدن دارد، یعنی در مقایسه با سایر بخش ها رقم بسیار پایینی است و این گویای این مطلب است که ما در اقتصاد کشور کمترین استفاده از حوزه معدن را در توسعه اقتصادی در نظر گرفته ایم.

وی افزود:این ظرفیت در اقتصاد ما وجود دارد که این سهم درآمد را به شدت افزایش دهیم پس بنابراین بهترین نکته استفاده از ذخایر موجود برای تولید توسعه فعالیت های بخش معدن در اقتصاد کشور است.

امروزه ظرفیت ذخایر موجود استان کرمان در مقایسه با دهه های گذشته افزایش پیدا کرده است اما متاسفانه استفاده از این ذخایر همچنان به همان میزان قرار دارد؛ پس تلاش ما باید در جهت رشد این میزان با استفاده از کشف ذخایر معدنی موجود و استفاده از تکنولوزی ها و فناوری های جدید بهره برداری باشد.
در حاشیه، دکتر کریمی نسب؛ رئیس برگزاری چهارمین همایش ملی معادن روباز ، در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه تصریح کرد: دوره سوم این همایش ها دو سال پیش برگزار شد با توجه به اینکه دوره دوم ده سال پیشتر از آن بوده است، لذا ما با کم کردن این فاصله زمانی سعی بر آن داشتیم که اهمیت معادن را احیا کنیم.

ایشان با ذکر اینکه هم دانشگاه شهید باهنر کرمان و هم صنعت معدن در این همایش بسیار کمک کرده اند اظهار داشت که این دوره با محوریت سرمایه گذاری و فناوریهای نوین، برتری خاصی نسبت به سایر دوره ها دارد.

کریمی نسب افزود؛ به دلیل اینکه خارجی ها به لحاظ قانونی حق ورود و سرمایه گذاری در معادن ایران را ندارند بنابراین ما در این همایش این موقعیت را برای کشور هایی همچون ایتالیا و استرالیا فراهم کردیم تا بتوانند با ارائه و معرفی راه کار ها و فناوری های نوین زمینه را برای ایجاد بهره برداری با رویکردهای جدید هموار سازند.