معرفی


معرفی

«مجتمع آموزش عالی  بافت»  در سال 1376 و با پذيرش 45 دانشجو در رشته ي رياضي محض در مقطع کارشناسي و با نام "مرکز آموزش عالي بافت" کار خود را آغاز نمود.
به خاطر برخي ناهماهنگي ها ، فعالیّتِ مرکز دچار يک وقفه و رکود چهار ساله گرديد و مجدداً با پيگيري هاي مستمر، در مهرماه 1381 و با پذيرش 90 دانشجو در دو رشتۀ «حسابداري» و «مديريت بازرگاني» در مقطع کارشناسی و با همان نام مجدداً کار خود را به  رياست آقاي ابراهيم ملک محمّدي آغاز نمود و روند فعاليت مرکز در سال هاي بعد هم با همان دو رشته ادامه پيدا کرد. در ديماه 1384 با انتقال آقاي ملک محمّدي به کرمان، مسئوليّت مرکز  به عهدۀ آقاي عليرضا کاشاني گذاشته شد و در ادامۀ تلاشهاي قبلي، گسترش مرکز، در دستور کار قرار گرفت ، در همين راستا با تملّک زمين ده هکتاري براي ساختِ سايت دانشکده و نيز افزايش تعداد رشته ها و اعضاي هيئت علمي، توسعۀ مرکز  دنبال گردید . در سال 87 با راه اندازي دو رشتۀ جديدِ «اقتصاد بازرگاني» در مقطع کارشناسي پیوسته  و حسابداري در مقطع  کارشناسي ناپيوسته مرکز آموزش عالي بافت به «دانشکده مديريت و اقتصاد »ارتقا و تغيير نام يافت.
در حال حاضر 650 دانشجو در اين مجتمع  مشغول به تحصيل هستند که 14عضو هيئت علمي تمام وقت و 20 مدرّس مدعو کار آموزش آنها رابه عهده دارند. تعدادی از اعضای  هیأت علمی مجتمع نیز هم اکنون در مقطع دکتری مشغول به تحصیل هستند که پس از فراغت از تحصیل و بازگشت ، به ارتقای هرم هیأت علمی مجتمع کمک شایانی خواهند نمود.در اين مدت حدود  830 دانشجو هم با اخذ مدرک کارشناسي از اين دانشکده فارغ التحصيل شده اند.
همه ساله تعدادي از فارغ التحصيلان این دانشکده در مقطع کارشناسي ارشد دانشگاههاي مختلف پذيرفته مي شوند، همچنین تعداد قابل توجّهی از دانش آموختگان این دانشکده نیز باتوجه به بازارِ کار مناسب برای رشته های موجود ، جذب بازار کار بخصوص در بانک ها و مؤسسات مالی استان شده اند .
اساتيد اين دانشکده علاوه بر موفقّيت هاي آموزشي ، درزمينه هاي پ‍‍‍‍‍ژوهشي هم فعاليّت هاي چشمگيري دارند و مقالات و کتب وتحقیقاتی  نيز از آنها در مجلات علمي معتبر کشور به چاپ رسیده است .
دانشکده مديريّت و اقتصاد بافت با کتابخانه اي با حدود 5000 کتاب فارسي و لاتين، در زمينه هاي عمومي تخصّصی و پايه و سايت اينترنتي مستقل، خدمات علمي و پژوهشي به دانشجويان و اساتيد ارائه مي نمايد . تعداد قابل توجهی از مجلّات تخصّصی هم در کتابخانه در اختیار اساتید و دانشجویان قرار دارد.
در سال 1388 و با تصویب ایجاد «آموزشکده کشاورزی ارزوئیه» که زیر مجموعۀ دانشکدۀ مدیریت و اقتصاد بافت می باشد، دانشکده  به مجتمع آموزش عالی بافت ارتقاء و تغییر نام  یافت .
از بهمن ماه سال 1388 هم کار ساخت فاز نخست سایت مجتمع ، در زمین ده هکتاری با حدود 3200متر مربع مساحت آغاز گردیده است که به محض تکمیل این فاز ، کلیه کلاسها و فعالیّت ها به این سایت منتقل خواهد شد.
لازم به ذکر است که چشم انداز فعالیّت  این مجتمع در قالب برنامۀ ششم توسعۀ آموزش عالی و نیز طرح آمایش آموزش عالی و با تکمیل فاز نخست سایت، افزایش تعداد رشته های کاربردی به چندین برابر و جذب دانشجویان و اعضای هیأت علمی جدید و در نهایت استقلال مجتمع و پس از آن ارتقاء به عنوان دانشگاه می باشد.
افزایش پنج برابری زیر بنای آموزشی _ پژوهشی و رفاهی ، افزایش حدوداً ده برابری تعداد دانشجویان، راه اندازیِ رشته های دایر در مقطع تحصیلات تکمیلی و افزایش حدود ده برابری اعضای هیأت علمی و ارتقای سطح تحصیلات آنها  ، ارتباط بیشتر و مؤثرتر با صنعت و همکاری با ارگانها ، نهادها و صنایع شهرستان ، استان و کشور از دیگر برنامه های مجتمع در چشم انداز اینبرنامه خواهد بود.
ضمناً این فعالیّت در قالب برنامۀ ششم توسعه در بخش آموزش عالی استان و بعنوان بخشی از این برنامۀ تدوینی  دانشگاه شهید باهنر کرمان برای آمایش آموزش عالی  نیز در دست تهیه می باشد .