معرفی مجتمع اموزش عالی بافت

«مجتمع آموزش عالی  بافت»  در سال 1376 و با پذیرش 45 دانشجو در رشته ی ریاضی محض در مقطع کارشناسی و با نام "مرکز آموزش عالی بافت" کار خود را آغاز نمود.
به خاطر برخی ناهماهنگی ها ، فعالیّتِ مرکز دچار یک وقفه و رکود چهار ساله گردید و مجدداً با پیگیری های مستمر، در مهرماه 1381 و با پذیرش 90 دانشجو در دو رشتۀ «حسابداری» و «مدیریت بازرگانی» در مقطع کارشناسی و با همان نام مجدداً کار خود را به  ریاست آقای ابراهیم ملک محمّدی آغاز نمود و روند فعالیت مرکز در سال های بعد هم با همان دو رشته ادامه پیدا کرد. در دیماه 1384 با انتقال آقای ملک محمّدی به کرمان، مسئولیّت مرکز  به عهدۀ آقای علیرضا کاشانی گذاشته شد و در ادامۀ تلاشهای قبلی، گسترش مرکز، در دستور کار قرار گرفت ، در همین راستا با تملّک زمین ده هکتاری برای ساختِ سایت دانشکده و نیز افزایش تعداد رشته ها و اعضای هیئت علمی، توسعۀ مرکز  دنبال گردید . در سال 87 با راه اندازی دو رشتۀ جدیدِ «اقتصاد بازرگانی» در مقطع کارشناسی پیوسته  و حسابداری در مقطع  کارشناسی ناپیوسته مرکز آموزش عالی بافت به «دانشکده مدیریت و اقتصاد »ارتقا و تغییر نام یافت.
در حال حاضر 650 دانشجو در این مجتمع  مشغول به تحصیل هستند که 14عضو هیئت علمی تمام وقت و 20 مدرّس مدعو کار آموزش آنها رابه عهده دارند. تعدادی از اعضای  هیأت علمی مجتمع نیز هم اکنون در مقطع دکتری مشغول به تحصیل هستند که پس از فراغت از تحصیل و بازگشت ، به ارتقای هرم هیأت علمی مجتمع کمک شایانی خواهند نمود.در این مدت حدود  830 دانشجو هم با اخذ مدرک کارشناسی از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند.
همه ساله تعدادی از فارغ التحصیلان این دانشکده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاههای مختلف پذیرفته می شوند، همچنین تعداد قابل توجّهی از دانش آموختگان این دانشکده نیز باتوجه به بازارِ کار مناسب برای رشته های موجود ، جذب بازار کار بخصوص در بانک ها و مؤسسات مالی استان شده اند .
اساتید این دانشکده علاوه بر موفقّیت های آموزشی ، درزمینه های پ‍‍‍‍‍ژوهشی هم فعالیّت های چشمگیری دارند و مقالات و کتب وتحقیقاتی  نیز از آنها در مجلات علمی معتبر کشور به چاپ رسیده است .
دانشکده مدیریّت و اقتصاد بافت با کتابخانه ای با حدود 5000 کتاب فارسی و لاتین، در زمینه های عمومی تخصّصی و پایه و سایت اینترنتی مستقل، خدمات علمی و پژوهشی به دانشجویان و اساتید ارائه می نماید . تعداد قابل توجهی از مجلّات تخصّصی هم در کتابخانه در اختیار اساتید و دانشجویان قرار دارد.
در سال 1388 و با تصویب ایجاد «آموزشکده کشاورزی ارزوئیه» که زیر مجموعۀ دانشکدۀ مدیریت و اقتصاد بافت می باشد، دانشکده  به مجتمع آموزش عالی بافت ارتقاء و تغییر نام  یافت .
از بهمن ماه سال 1388 هم کار ساخت فاز نخست سایت مجتمع ، در زمین ده هکتاری با حدود 3200متر مربع مساحت آغاز گردیده است که به محض تکمیل این فاز ، کلیه کلاسها و فعالیّت ها به این سایت منتقل خواهد شد.
لازم به ذکر است که چشم انداز فعالیّت  این مجتمع در قالب برنامۀ ششم توسعۀ آموزش عالی و نیز طرح آمایش آموزش عالی و با تکمیل فاز نخست سایت، افزایش تعداد رشته های کاربردی به چندین برابر و جذب دانشجویان و اعضای هیأت علمی جدید و در نهایت استقلال مجتمع و پس از آن ارتقاء به عنوان دانشگاه می باشد.
افزایش پنج برابری زیر بنای آموزشی _ پژوهشی و رفاهی ، افزایش حدوداً ده برابری تعداد دانشجویان، راه اندازیِ رشته های دایر در مقطع تحصیلات تکمیلی و افزایش حدود ده برابری اعضای هیأت علمی و ارتقای سطح تحصیلات آنها  ، ارتباط بیشتر و مؤثرتر با صنعت و همکاری با ارگانها ، نهادها و صنایع شهرستان ، استان و کشور از دیگر برنامه های مجتمع در چشم انداز اینبرنامه خواهد بود.
ضمناً این فعالیّت در قالب برنامۀ ششم توسعه در بخش آموزش عالی استان و بعنوان بخشی از این برنامۀ تدوینی  دانشگاه شهید باهنر کرمان برای آمایش آموزش عالی  نیز در دست تهیه می باشد .